• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
UZAKTAN EĞİTİM (ISBN: 975-6802-82-0)

5.5. Yapım Sonrası İşlemler

Yapım Sonrası  İşlemler

Yapım sonrası bir kurgulama sürecidir[i]. Eğer radyo dersi birkaç kez yayınlanacaksa kurgu işlemine çok özen gösterilmelidir. Belli bir süreye göre biçimlendirilen dersi başka bir süreye göre kurgulamak duyarlılık ve uzmanlık gerektirir.

Kurgu işlemi yapılırken  radyodaki sunucunun dersi anons edeceği ve geriye dönük hatırlatma anonsları yapacağı boşluklar bırakılmasına dikkat etmek gerekir. Eğer ders bu bilgileri içeriyorsa boşluklar bırakılmamalıdır. Kurgu işlemi tamamlanınca yapımcı- yönetmen dersin duyurusunu hazırlayabilir. Bu  ders için dinleyiciyi meraklandıran, dersin bir bölümü ya da sunucunun sesidir. Bazı yapımcı- yönetmenler görevlerinin yalnızca iyi radyo dersi hazırlamak olduğunu düşünürler. Oysa ki dersin duyurulması da işin önemli bir parçasıdır.

 
Radyo Kurgusu Tamamlanmış Radyo Dersi Örnekleri:

Köylü halkı Brucella hastalığına karşı uyarmak için hazırlanan radyo dersini dinlemek için tıklayınız.


Seçme ve seçilme hakkını anlatan radyo dersini dinlemek için tıklayınız.

Yapım sonrasında dersin belli ölçütlere göre dinlenip değerlendirme yapılması gerekir. Türkiye’deki radyolarda yayınlanacak bir radyo dersinin incelenip değerlendirilmesi öncelikle 3984 Sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkında Kanununda yer alan Yayın İlkeleri dikkate alınarak yapılmalıdır. Bu değerlendirmeden sonra radyo programının niteliğini ortaya koyabilecek ölçütlere göre değerlendirme yapmak gerekir. Radyo derslerinin niteliğini değişik yönleriyle ortaya koyabilecek örnek bir değerlendirme Tablo 3’de verilmiştir.

Radyo dersleri yayınlanmadan önce karakterler, sunum ve üretim tekniği yönlerinden değerlendirilip geliştirildikten sonra yayınlanmalıdır. Değerlendirme sonucunda tüm yanıtların evet olması dersin bu yönleriyle nitelikli olduğunu gösterir.


Radyo yayıncılığında kurgu hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen tıklayınız.

Özellikle dijital ses kurgusu hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen tıklayınız.

Tablo 3:  Radyo Dersi Değerlendirme Formu

[i]      Miller, W.(1993), a.g.e.


Yorumlar - Yorum Yaz