• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
UZAKTAN EĞİTİM (ISBN: 975-6802-82-0)

8.3 Birebir Yüzyüze Eğitim

Birebir Yüzyüze Eğitim

Uzaktan eğitimde birebir yüzyüze eğitim akademik ya da akademik olmayan eğitimlerdir.
Birebir Yüzyüze Akademik Eğitim:  Bu eğitim, öğrenci destekleme yöntemleri içinde en pahalı olanıdır. Ancak yine de bu yöntemin tek ya da en uygun eğitim şekli olduğu durumlar vardır.
Örneğin; hapishanelerdeki öğrenciler, eve bağımlı öğrenciler ve özel sorunlara ya da gereksinimlere sahip öğrenciler için bu tür destek en uygunudur.  
Birebir yüzyüze akademik eğitim için gereken  yöntemler grupla telefon ya da bilgisayarla sunulan eğitimden çok farklıdır. Konuyla ilgili doğru gözüken nokta birebir derslerin kolaylaştırma temeline dayalı olarak sürdürülmesi gereğidir. Grup derslerine kıyasla yüksek düzeyde konsantrasyon gerektirmesi nedeniyle birebir yüzyüze eğitimin öğrenci ve öğretmen için daha stresli olduğu açıktır. Bu nedenle dersler kısa tutulmalı ya da teneffüslerle bölünmelidir.
Birebir Yüzyüze Akademik Olmayan Eğitim: Akademik birebir yüzyüze eğitime ters olarak birebir yüzyüze akademik olmayan eğitimde  uzun süredir bilinen bir gelenek  vardır. Bu gelenek  büyük ölçüde içli dışlı ve kişisel bir gelişim sürecinin amaçlanması düşüncesinden   doğmuştur.  Uzaktan eğitim ortamında grup desteği de aynı derecede etkili olabilmektedir. Ancak,   hem kurum hem de öğrenci için pahalı olan birebir destek yine de  her zaman olacaktır. Ancak destek belirli durumlara, yerlere ve öğrencilere bağlı olarak kısıtlanabilir ya da bunlara yönelik kılınabilir.
 
Durumlar : Açık günler, rehberlik dersleri, cesaretlendirici olaylar, genel çalışma desteği olayları ve tümevarım çalışmaları  gibi .
Yerler : Kişisel istekliler için kuruma ya da dallarına yönelik olarak .
Öğrenciler : Öğrenciler, özel gereksinimleri olanlar, belli bir kuruma bağlı olanlar, eve bağlı olanlar ya da herhangi bir şekilde risk altında oldukları kabul edilenlerdir. Bu tür öğrencileri ve öğrenciler içinde önceliği belirlemek kurumsal politikanın görevidir.